Klimatyzacja

KLIMATYZACJA

Zadaniem nowoczesnej klimatyzacji jest zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniu, zarówno wówczas gdy klimatyzatory pracują w trybie chłodzenia, jak i grzania. Nowoczesne klimatyzatory split posiadają funkcję oczyszczania powietrza, dzięki czemu powietrze, którym oddychamy jest wolne od kurzu, szkodliwych drobnoustrojów oraz innych zanieczyszczeń i cząsteczek zapachowych.

Krótko o uprawnieniach

Klimatyzacja staje się coraz to powszechniejszym elementem wyposażenia naszych biur i domów.  Warto jednak pamiętać, że zarówno użytkowanie, jak i montaż klimatyzacji muszą odbywać się w zgodzie z obowiązującymi wymaganiami prawnymi. W trosce o środowisko wprowadzono przepisy, których przestrzeganie ma doprowadzić do ograniczenia emisji szkodliwych gazów cieplarnianych. Wytyczne dla osób użytkujących klimatyzację, fachowców instalujących takie urządzenia, a także serwisantów określa tzw. ustawa f-gazowa (ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową SZWO wydana 15 maja 2015 roku). Nowelizacja tej ustawy została przeprowadzona wraz z początkiem 2018 roku w celu dostosowania polskich przepisów prawnych do rozporządzeń unijnych.

Aby sprzedać i zamontować klimatyzację firma musi posiadać tak zwane uprawnienia f-gazowe dla przedsiębiorcy oraz dla personelu.  Tego typu uprawnienia są niezbędne w przypadku instalacji klimatyzatora, sprawdzania szczelności układu, odzysku czynnika roboczego i świadczenia usług serwisowych.

Co mamy do wyboru

Na polskim rynku jest wielu producentów klimatyzatorów, w naszej ofercie są takie marki jak:

 

Rodzaje klimatyzacji

Klimatyzatory typu split
Czyli jedna jednostka zewnętrzna (agregat) i jedna jednostka wewnętrzna. Są to najczęściej montowane klimatyzatory. Najbardziej znane są klimatyzatory ścienne, ale występują też jednostki kasetonowe, kanałowe, konsole oraz przypodłogowo-sufitowe.

 

Klimatyzatory typu multisplit
Czyli jedna jednostka zewnętrzna (agregat) i od 2 do 5 jednostek wewnętrznych. Tutaj można łączyć różnego rodzaju jednostki wewnętrzne podłączone do jednego agregatu. 


Klimatyzatory komercyjne
Urządzenia wykorzystywane do utrzymywania stałej temperatury np. w serwerowniach.
Klimatyzatory przenośne
Łatwe do przeniesienia, można wykorzystać w różnych pomieszczeniach.